• Szerokie i piaszczyste plaże morskie Na plażach Gminy Sztutowo można znaleźć wyrzucone przez Bałtyk kawałki bursztynu. Najwięcej bursztynu można zebrać po silnym sztormie. Za najcenniejsze okazy uważa się te, które zawierają w sobie owady. W naszej Gminie znajduje się kilkanaście warsztatów zajmujących się obróbką bursztynu.

* Trasy Nordic Walking:   szerokie plaże i liczne dukty leśne, stanowią idealne warunki do Nordic Walking czy biegów narciarskich, przez cały rok. Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania tego sportu w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję. Specjalnie dla fanów wypraw z kijami zostały wyznaczone już 4 szlaki Nordic Walking:

* Trasy rowerowe: w Gminie Sztutowo na nudę nie mogą narzekać fani aktywnego wypoczynku. Oprócz tras Nordic Walking wyznaczono również trasy rowerowe.  

 * Jazda konna:  Jedną z największych atrakcji są wyjazdy konne po pięknych, nadmorskich terenach oraz przejażdżki po plaży.

* Park publiczny z placem zabaw dla dzieci w Sztutowie obiekt, spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Wiele atrakcji dla dzieci: huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki, piaskownica, boisko do gry w siatkówkę, ławeczki. Plac zabaw jest ogrodzony    i zamykany. W okolicy znajduje się hot-spot – ul. Gdańska (vis a vis Urzędu Gminy), Sztutowo

  • Państwowe Muzeum Stutthof w Sztutowie Obóz Stutthof powstał 2 września 1939 roku i istniał do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym tego rodzaju miejscem odosobnienia i eksterminacji utworzonym przez niemieckich nazistów po wybuchu wojny. W ciągu ponad 5 lat działalności obozu koncentracyjnego Stutthof zarejestrowano w nim łącznie około 110.000 więźniów. Obecnie w miejscu obozu znajduje się muzeum. Główny akcent upamiętnienia byłego obozu stanowi Pomnik Walk i Męczeństwa.  Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
  • Most zwodzony na Wiśle Królewieckiej w Sztutowie z 1934 roku Wybudowany w XIX w. most zwodzony stanowi zabytek techniczny na Wiśle Królewieckiej (na skraju Sztutowa, tuż przy wyjeździe na Groszkowo). Nakręcono na nim jeden z epizodów w popularnym polskim serialu „Czterej Pancerni i pies”, kiedy to załoga Rudego 102 zdobywała nadrzeczny przyczółek Daleki Patrol podczas marszu na Berlin.
  • Budowle hydrotechniczne tj. most zwodzony w Sztutowie, stacje pomp w Kobylej Kępie, Grochowie Pierwszym oraz port i przystanie rybackie nad Zatoką Wiślaną w Kątach Rybackich. Usytuowanie Gminy Sztutowo pośród wód okalających ją praktycznie z każdej strony, powoduje konieczność funkcjonowania ważnych dla bytu i ciekawych dla turystów budowli hydrotechnicznych.
  • Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Sztutowie , pocz. XX w. – ZABYTEK Świątynia w Sztutowie została wybudowana w stylu neogotyckim w latach 1860-1878 jako kościół baptystyczny. Na potrzeby kultu katolickiego został przejęty i poświęcony w 1947.
  • Kolejka Wąskotorowa (Żuławska Kolej Dojazdowa) Jest to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu połączona z poznaniem specyfiki krajobrazu Żuław i Mierzei Wiślanej. Jest jedną z najstarszych kolei wąskotorowych w Polsce. Kursuje na trasie Mikoszewo (Prawy Brzeg Wisły) – Jantar – Junoszyno – Stegna – Sztutowo i z powrotem. Przejazd całą trasą w jedną stronę zajmuje około 1 godziny. 
  • Port w Kątach Rybackich
    Marina nad Zalewem Wiślanym to ostatni obiekt wybudowany w ramach programu Pętli Żuławskiej. Powstała zupełnie nowa część portu, przeznaczona dla obsługi turystyki   Przy pomostach cumować  może w sumie niemal 30 jachtów. Pomosty są wyposażone w przyłącza energetyczne. Na terenie portu  jest także system odbioru ścieków. Przy obiekcie widnieje również  budynek (w kształcie łodzi), w którym mieści się zaplecze sanitarne dla wodniaków, szeroki slip oraz parking na 64 samochody.
  • Ławeczka Rybaka – element małej architektury w porcie w Kątach Rybackich Ławeczka Rybaka wraz z rzeźbą rybaka trzymającego rybę, to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kątach Rybackich. Projekt ten jest uhonorowaniem pracy i wysiłku rybaków, którzy od lat zamieszkują  i łowią nad Zalewem. Z ławeczki rozlega się przepiękny widok na Zalew Wiślany.
  • Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich To najmłodszy z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. W muzeum można zobaczyć tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu. Można zobaczyć tu także różne narzędzia rybackie, takie jak: siatki do połowu ryb, haki do cumowania statków lub łodzi, wędki oraz wiele innych przyrządów. Muzeum jest czynne cały rok.
  • Rezerwat przyrody „Kąty Rybackie” – Rezerwat Kormorana Czarnego i Czapli Siwej położony w lesie nadmorskim Rezerwat ornitologiczny ”Kąty Rybackie” został utworzony w 1957 r., w celu zachowania i ochrony naturalnego miejsca lęgowego kormorana czarnego i czapli siwej. Znajduje się on na terenie gminy Sztutowo, w Kątach Rybackich. Rezerwat udostępniony jest do zwiedzania. Poruszać się można po nim wyznaczonymi szlakami.
  • Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana Park krajobrazowy został utworzony w 1985 roku i obejmuje część Mierzei Wiślanej od Sztutowa do granicy państwowej z Rosją w Piaskach, o powierzchni 4.410 ha. Na atrakcyjność Parku wpłynęło występowanie wzniesień wydmowych o nieregularnych kształtach, z których najwyższe – Wielbłądzi Garb – osiąga wysokość 49 m p.m. Po wcześniejszym (niekontrolowanym) wyrębie lasu liściastego, drzewostan mierzei (ze słabymi glebami piaskowymi) zdominowały lasy iglaste z przewagą sosny. Walory tej ziemi są znane i wykorzystywane od dawna do celów leczniczo- wypoczynkowych.